srijeda, 18. studenoga 2020.

PRAZNICI NAM STIŽU: NEKA OVE GODINE BUDU NAJPOSEBNIJI

PRAZNICI NAM STIŽU: NEKA OVE GODINU BUDU NAJPOSEBNIJI

POKLONITI SREĆU NIKAD NIJE BILO LAKŠE

Stiže nam najtoplije doba godine. One u kojem dijelimo ljubav, širimo sreću, uređujemo dom i unosimo toplinu u svako druženje. Ova godina je posebna po mnogo čemu, ali neka barem ovaj period godine bude najposebniji po unikatnim i jedinstvnim  poklonima koje ćemo darivati! Poklon ne mora da bude skupocjen da bi bio najvrijednije što nam je darovano. Može to da bude iskren osmijeh, topla riječ, zagrljaj, ali i najposebnija uspomena koju smo stvorili zajedno sa dragim osobama.

Ove godine možete pokloniti uspomene i da one ostanu trajno kao ukras u slici. Neka sve uspomene koje želite sačuvati od zaborava budu dio novih porodičnih trenutaka.  Time poklanjate dio sebe u trajno vlasništvo voljenim osobama. Zato ove godine birajte personalizirane poklone.

Kugla koja sadrži najdražu uspomenu može ove godine biti dio dekora vašeg bora.

Hint: Prečnik kugle je 11 cm, što znači da fotografija koju izaberete treba da bude centrirana, tj. osobe na slici centrirane, pa i malo udaljene kako bi mogli stati u kuglu.



Kugla je prečnika 10 cm i u njoj se nalazi 8 poruka po vašoj želji. Kugla se može otvoriti (pažljivo) i zatvoriti ponovo, da služi svojoj svrsi i ukrašava bor


Poruka u boci je personalizovana, po vašoj želji, ili ako vam treba pomoć pri izaboru poruke na određenu temu, stojimo na raspolaganju. Dimenzija bočice u koju se pakuje porukica je 8 cm. Bočica može biti ukras za bor ili stajati na polici kao podsjetnik na lijepe riječi u njoj.

U Vrećici sreće se nalazi 10 predmeta, koji imaju simbolično značenje. Izaberete predmete a unutar većice se nalazi i porukica sa objašnjenjem i simbolikom svakog izabranog predmeta. Pokloniti sreću nikad nije bilo lakše.


Za sve informacije, javite nam se na instagram profil Vrećica Sreće

utorak, 10. studenoga 2020.

Mašine za pranje posuđa - evo ko ih je izumio i zašto!?

Nekad treba sebi i olakšati... Zapravo, moram se ispraviti, sebi treba uvijek olakšati - kad god dobijemo priliku za to... Bez obzira šta drugi rekli, olakšaj sebi, nemaš ih stotine na raspolaganju - imaš SAMO JEDNU SEBE!

Budimo zahvalne Josephine Cochrane na savršenom izumu automatske mašine za pranje posuđa. Mašine nam dozvoljavaju da se umjesto stajanja za sudoperom posvetimo drugim stvarima. Da bismo imali više vremena za malo zanimljivije aktivnosti ili predah od posla ili za kaficu sa porodicom i prijateljima - zašto ne bismo kliknuli dugmić na mašini?! :)

Josephine Cochrane (1839 – 1913) izumila je prvu automatsku mašinu za pranje suđa 1886. godine u Shelbyvillu, Illinoisu. Ona je bila izrazito bogata žena koja je pravila jako puno večernjih zabava. Iako je imala sluge koje su prale njeno suđe, htjela je imati mašinu koja će taj posao raditi puno brže i to bez čestog razbijanja. Zato je sama konstruisala mašinu za suđe, prenosi portal enterijer.ba.

Prvo je izmjerila svoje suđe i napravila žičane komore – svaka je bila posebno dizajnirana za tanjire, šoljice i escajg. Komore bi stavila u točak koji bi se ravno ubacio u bakreni bojler. Motor bi pokrenuo točak, dok bi vruća voda sa sapunicom špricala iz bojlera i padala na suđe. Svoj izum otkrila je 1893. godine na Svjetskom sajmu u Čikagu, gdje je osvojila prvu nagradu. 


Njenim prijateljima se svidjela mašina za suđe, tako da je uskoro počela dobijati narudžbe za mašinu od restorana i hotela u Illinoisu. Patentirala je dizajn i počela sa proizvodnjom. Njena kompanija je danas poznata pod nazivom KitchenAid.

Druge kompanije su za potrebe restorana pravile mašine za suđe koje je pokretala para. Radile su tako što se prljavo suđe vrtilo u košari ispod mlazova vrele vode.

Tek 1950-tih mašine za suđe postale su jeftinije i manje, te kao takve su počele privlačiti pažnju javnosti.

(PREUZETO SA ENTERIJER.BA)
Tekst pripremila: Tea Katica


petak, 6. studenoga 2020.

Amra Selimić: Ovaj posao morate voljeti, jer klijenti osjete vašu energiju, strast i emocije!

Masaža za opuštanje jedno je od najuzbudljivijih i najkorisnijih iskustava koje život nudi, i definitvno nije luksuz nego potreba. To je od postanka svijeta jedna od najpoznatijih metoda opuštanja i liječenja. 


Masažom utičemo na žlijezde da smanje lučenje hormona stresa, a u mozgu simuliramo proizvodnju hormona sreće – serotinina. Kako nam u jesensko/zimskom periodu dolazi i sezona gripe, a dokazano je da masaža jača imuni sistem, masaža je posebno poželjna i preporučena. 

Razgovarali smo sa Amrom Selimić, univ. bacc fizioterapije, koja se upustila u svijet manualne terapije iz ljubavi i uspješno već niz godina svojim umijećem pomaže ljudima da se oslobode stresa i žive kvalitetniji život. Objasnila nam je na koji način stres narušava zdravlje i s druge strane kako masaža oslobađa stresa i pozitivno djeluje na cjelokupan organizam. U nastavku pročitajte naš razgovor... 

Amra: Masažom, odnosno manualnom terapijom se bavim nešto manje od 4 godine. Masaža je oduvijek bila moja skrivena strast, još dok sam trenirala rukomet, uvijek mi je bilo zanimljivo to šta fizioterapeuti rade i način na koji svojim vještinama poboljšavaju opće stanje organizma sportiste, samim tim i oporavak nakon povreda. Oduvijek sam voljela masirati onako laički, te često bih  masirala prijatelje. Sve je ozbiljno krenulo kada sam vidjela da će se na Univerzitetu „Džemal Bijedić“ otvoriti novi studijski program, odnosno studij Zdravstvene njege, sa usmjerenjem Fizioterapija. Tog trenutka sam znala da ću ja biti buduća studentica tog studija, sa svojih 28 godina (nikad nije kasno). 

Iste godine kada sam upisala prvu godinu studija otišla sam u Beograd na wellnes akademiju Peđa Filipović – WAPF za manualnog terapeuta, inače najbolja škola za terapeute na ovim prostorima - tako da bih je svima preporučila ko se misli ozbiljno baviti manualnom terapijom. Kod Peđe sam završila tri stepena: osnovni stepen - klasična i antistres masaža, drugi viši stepen - terapeutska masaža i treći stepen šiacu - new energy tretman. Po završetku sva tri stepena dobila sam diplomu manualnog terapeuta-masera koja je priznata i u Evropi. Odmah nakon što sam se vratila iz Beograda krenula sam sa radom, i otvorila mali studio za masažu “Massage therapy by Amra”

Amrin studio masaže

Najbitnija stvar kod ovog posla (naravno pored znanja i vještina) je ljubav, jednostavno ovaj posao morate voljeti jer klijent osjeti vašu energiju, strast i emociju koju ulažete u svoj rad i prenosite na njega i to je ono sto čini razliku kada klijent odluči da kod vas ponovo dođe na tretman. 

Scout Sisters BH: Istraživanja pokazuju da čak 90% bolesti nastaje zbog stresa. A svi znamo da je masaža odličan način oslobađanja od stresa, Amra koje je Vaše stručno mišljenje po ovom pitanju - kako stres djeluje na organizam i tijelo, a kako s druge strane masaža utječe na oslobađanje od stresa? 

Amra: Tako je, stres je okidač za većinu bolesti danjašnjice. Brz tempo života kojim danas većina ljudi živi je u porastu, sa takvim načinom života izgleda da vrijeme leti, a stres postaje svakodnevnica. Stres je danas svuda oko nas, i gotovo da nema čovjeka na planeti koji nije izložen nekom obliku stresa. U najširem smislu, stres se definira kao svaki događaj koji ugrožava homeostazu tijela. Stres uzrokuje porast hormona u našem tijelu. Kada naše tijelo osjeti stres, hipotalamus reagira i stimulira tijelo da proizvodi hormone adrenalin i kortizol. 

Adrenalin povećava brzinu otkucaja srca, povećava krvni pritisak, i proizvodi dodatnu energiju, dok kortizol poznat i kao hormon stresa, također privremeno povećava energiju pokretenjem glukoze u krvotoku. 

Stres, najkraće rečeno, utiče na sve organe, organske sisteme i žlijezde u tijelu: 

· Kardiovaskularni sistem: Stres pridonosi stalnom porastu krvog pritiska i otkucaja srca kao i porastu kardiovaskularnih patologija kao što su angina, koronarne bolesti srca, ishemična kardiopatija... 

· Probavni sistem: Kratki napadaji stresa mogu uzrokovati kratke reakcije probavnog sistema kao što su bol u trbuhu, mučnina ili dijareja, dok su kolitis, gastritis, sindrom iritabilnog crijeva, čir na želucu i dvanaesniku usko povezani sa hroničnim stresom. 

· Endokrini sistem: Stres uzrokuje neravnotežu u hormonima koji pomažu regulisati mnoge tjelesne funkcije. 

  • · Nadbubrežna žlijezda prolazi kroz tri različite faze dok pokušava riješiti stres. U prvoj fazi – nadbubrežna adaptacija – adrenalin povećava proizvodnju kortizola, što rezultira probavnim problemima, nervozom, debljanjem, menstruacijskim problemima i poremećajim sna. U drugoj fazi – nadbubrežna maladaptacija- nadbubrežne žlijezde usporavaju rad, što dovodi do umora, spolnog poremećaja, zadržavanje vode u tijelu i gubitka kose. Treća faza – nadbubrežna iscrpljenost – dovodi do fibromialgije, teškog zatvor, depresije, gubitka pamćenja, bol u zglobovima i napada panike. Poremećaji štitnjače su takođe usko povezani sa stresom. 

· Pokrovni sistem: poremećaji kože kao što su psorijaza, atopijski dermatitisi i neurodermatitis se znatno pogoršavaju kada je tijelo pod stresom, također neki oblici gubitka kose su povezani sa stresom. 

· Limfni i imunološki sistem: Stres pogoršava sva upalna stanja, kao i alergijske, autoimune, kardiovaskularne, zarazne i reumatološke bolesti i usporava oporavak od istih. Također, povećava razvoj virusnih infekcija. 

Mišićni i skeletni sistem: Napetost mišića se povećava kada je tijelo pod stresom, a to može dovesti do hroničnih uzroka napetosti i posturalne nestabilnosti. 

· Lučenje viška kortizola smanjuje mišićnu masu i povećava masne naslage u području abdomena. 

· Živčani sistem: Anksioznost je normalan odgovor tijela na stres, ali ako stres pređe u hronični stres može se razviti niz poremećaja kao što su panični poremećaj, posttraumatski stresni poremeća, poremećaj socijalne anksioznosti, depresija, poremećaj raspoloženja itd. 

· Reproduktivni sistem: Kortizol inhibra oslobađanje luteinizirajućeg hormona koji stimulira otpuštanje ovulacije i spermija i sprečava proizvodnju muških i ženskih spolnih hormona poput testosterona, estrogena i progesterona. Stres utiče na neplodnost, menstrualne poremećaje i seksualne poremećaje. 

· Dišni sistem: Kada organizam doživi jak stres dolazi do kratkoće daha, ubrzanog disanja, a kod nekih osoba čak dolazi i do hiperventilacije. Simptomi astme se pogoršavaju pod povećanom razinom stresa. 

Scout Sisters BH: Ponekad dođemo u situaciju da odbacimo masažu stavljajući sebe na zadnje mjesto, međutim kad bismo masažu gledali kao potrebu, a ne luksuz, vjerujemo da bi mnogi priuštili sebi tretman barem jednom sedmično. Objasnite nam zašto masaža nije luksuz već potreba! 

Amra: Učestalost zdravstvenih i psiholoških problema povezanih sa stresom dostiglo je epidemijske razmjere u svijetu. Ljudi imaju različite načine rješavanja stresa. Za neke ljude redovan trening (teretana, trčanje, kružni treninzi), usklađivanja i konzumiranje uravnotežene prehrane, pomaže im smanjiti stres. Mnogi će naći olakšanje od stresa provođenjem kvalitetnog vremena sa svojim porodicama i prijateljima; dok će drugi provesti više vremena spavajući ili prakticirajući duboka opuštanja i jogu. 
Massage Theraphy by Amra

Svi trebamo naći sebi najbolji način za oslobađanje od stresa. Međutim, definitvno provjerena i učinkovita kura je fizička aktivnosti, zdrav način ishrane i masaža. Tako je masaža postala jedan od načina uklanjanja i smanjenja stresa, koji se iz godine u godinu sve više stavlja u prvi red. 

Korištenje masažne terapije se znatno povećalo u posljednih 10 godina i dalje je u rastućem trendu. Masaža za opuštanje jedno je od najuzbudljivijih i najkorisnijih iskustava koje život nudi, i definitvno nije luksuz nego potreba. 

Pomaže u preokretanju reakcije tijela na stres, umiruje um, liječi i pomaže da zadovolji osnovnu ljudsku potrebu da se osjeti brižan i njegujući način življenja. Masaža je od postanka svijeta jedna od najpoznatijih metoda opuštanja i liječenja. 

Scour Sisters BH: Da bismo bolje vizualizirali dobrobiti i beneficije masaže, opišite nam šta se to događa sa organizmom i tijelom u toku masaže? 

Amra: Uz pomoć masaže opušta se cijelo tijelo, od dišnog sistema do probavnog sustava. Tokom masaže rad srca se usporava za više od 10 otkucaja u minuti, a krvni pritisak je smanjen i do 8 posto. 

Masažom utičemo na žlijezde da smanje lučenje hormona stresa, a u mozgu simuliramo proizvodnju hormona sreće – serotinina. Masaža aktivira parasimpatički živčani sistema, te ga uravnotežuje i pomaže tijelu da se opusti i oporavi nakon stresa. 

Masaža može smanjiti rizik od nastanka depresije, hroničnog stresa, oslobađa od umora, ublažava glavobolju i jača imunitet. Sve počinje s jednim dodirom. Živci počinju reagirati na svaki dodir i pritisak i šalju signale mozgu, odnosno parasimpatičkom živčanom sistemu, čija je svrha da pomogne tijelu da se što bolje nosi sa stresom. Također, masaža je prirodan način da se tijelo bori protiv boli. Pritiskom kože dolazi do aktivacije živaca koji šalju signale mozgu i trenutno blokiraju osjećaj boli. Signali pritiska tijelom putuju brže od signala boli. Zato instinktivno dodirujemo mjesto boli. 

Dejstvom masaže poboljšava se tonus i elastičnost mišića, poboljšava se kontraktilna funkcija, usporava se proces mišićne atrofije odnosno opuštenosti, a već opušteni mišići se obnavljaju. Ona pojačava snagu i sposobnost mišića, te ubrzava uspostavljanje normalnog stanja mišića nakon zamora. 

Scout Sisters BH: Amra, Koje vrste masaže se mogu naći u Vašoj ponudi i koja je najzastupljenija među klijentima? 

Amra: U ponudi imamo:
  • klasičnu relax masažu, 
  • terapeutsku masažu, 
  • sportsku masažu
  • te maderoterapiju (anticelulit) tijela i lica. 
Ne bih mogla izdvojiti niti jednu od njih kao najzastupljeniju jer su sve podjednako zastupljene – naravno to ovisi o trenutnoj potrebi organizma klijenta. 

Scout Sisters BH: Kada je najbolje vrijeme dana za masažu, početak dana ili 'pak pred spavanje? 

Amra: Najbolje vrijeme za masažu je SADA ☺ Šalu na stranu, ne postoji dio dana koji je bolji od drugog dijela dana, kada god se odlučite za masažu je najbolje vrijeme! 

Scout Sisters BH: Razgovarajući o masaži i stresu, dolazi mi misao kako su žene najizloženije stresu i najteže podnose stresne situacije za vrijeme PMS-a, da li masaža može pomoći i pri ublažavanju simptoma PMS-a, samim tim ublažavanja stresa? 

Amra: Masaža se definitivno preporučuje u vrijeme PMS-a. Kako sam već kazala ona utiče na sve organe, organske sisteme i hormone, a sam predmenstrualni sindrom nastaje zbog neravnoteže hormona, odnosno podizanje nivoa estrogena. Dakle, masaža smanjuje simptome PMS-a. Pozitivno utječe na smanjenje tjeskobe, nervoze, promjene raspoloženja, glavobolje i ostalih simptoma koje se javljaju tokom PMS-a. 

Također, zbog poboljšane cirkulacije tokom masaže, smanjuje se nadutost i otok tijela kojem su sklone mnoge žene u tom periodu, to se dešava zbog izbacivanja viška tečnosti iz organizma. Žene koje imaju grčeve u maternici prije i tokom ciklusa mogu ih smanjiti blagim masiranjem određenih tačaka na stomaku i maternici. 

Masaža se ne preporučuje u toku ciklusa, zbog mogućnosti većeg odliva krvi usljed pojačane cirkulacije. 

Scout Sisters BH: Pri pripremi za naš razgovor došli smo do informacije da je masaža dobra i za jačanje imuniteta, čini se kao odličan izbor za hladne dane! Na koji način masaža pomaže i jača naš imunološki sistem? 

Amra: Masažom se poboljšava cirkulacija krvi i limfe, a to se dešava zbog fizičke manipulacije mekim tkivom, i toksinima koji se otpuštaju tokom masaže. Poboljšana cirkulacija povećava isporuku kisika i hranjivih tvari u stanice mišica što dovodi do bržeg uklanjanja otpadnih proizvoda i viška tekućine te se samim time smanjuje oticanje u mekim tkivima. 

Kako nam u jesensko/zimskom periodu dolazi i sezona gripe, a dokazano je da masaža jača imuni sistem, masaža je posebno poželjna i preporučena. 

Masaža ojačava imunitet tako što stimulira izbacivanje tokisna i metaboličkih produkata putem limfe. Također, primjenom masaže se povećava broj bijelih krvnih zrnaca koji su glavni stub odbrane našeg organizma od infekcija, te smanjuje nivo kortizola-hormona stresa i citokina – proteina koji se povezuje sa upalama i alergijskim reakcijama. 

Zaista su mnoge blagodati masaže, mogli bismo još dugo pisati o tome! 

Naša topla preporuka je da svako odvoji mali dio svog vremena da sebi priušti ovo zadovoljstvo koje nije niti malo skupo u odnosu na dobrobiti koje nudi. 

Za više informacija i savjeta o tretmanima i masažnim terapijama budite slobodni stupiti u kontakt sa našom sugovornicom Amrom Selimić, univ. bacc fizioterapije, nećete se pokajati! 

(Tekst pripremila: Tea Katica)

četvrtak, 5. studenoga 2020.

Scoutbrothers: Muškarci i brkovi

PODIZANJE SVIJESTI: Koristeći brkove kao glavni pokretački simbol Movember se fokusira na podizanje svijesti javnosti o tri ključna područja: rak prostate, rak testisa, mentalno zdravlje i prevencija samoubistva.
 

Izviđačka zajednica veliku važnost polaže zdravlju svojih članova. Zato danas, naše izviđače podsjećamo na važnost brige o svom zdravlju. Pridružujemo se Movember pokretu!

Movember je godišnji događaj koji uključuje uzgoj brkova tokom mjeseca novembra radi podizanja svijesti o zdravstvenim problemima muškaraca, poput raka prostate, raka testisa i samoubistva muškaraca. Potičući muškarce (koji se nazivaju i "Mo Bros") da se uključe, Movember želi povećati rano otkrivanje raka, dijagnozu i efikasne tretmane i na kraju glavni je cilj smanjiti broj smrtnih slučajeva koji se mogu spriječiti.

Pored godišnjih pregleda, Fondacija Movember ohrabruje muškarce da budu svjesni porodične historije raka i da usvoje zdraviji način života.

Osnivač svjetskog izviđačkog pokreta Rober Baden Powell veći dio svog života nosio je čupave brkove. Možda će vam trebati više od mjeseca novembra da postignete guste brkove poput Baden-Powellovih, ali ovaj mjesec možete probati i time svakako sebe i svoju okolinu podsjetiti na važnost očuvanja muškog zdravlja.


Tekst pripremila: Amila Masleša