INTRO

srijeda, 18. studenoga 2020.

PRAZNICI NAM STIŽU: NEKA OVE GODINE BUDU NAJPOSEBNIJI

PRAZNICI NAM STIŽU: NEKA OVE GODINU BUDU NAJPOSEBNIJI

POKLONITI SREĆU NIKAD NIJE BILO LAKŠE

Stiže nam najtoplije doba godine. One u kojem dijelimo ljubav, širimo sreću, uređujemo dom i unosimo toplinu u svako druženje. Ova godina je posebna po mnogo čemu, ali neka barem ovaj period godine bude najposebniji po unikatnim i jedinstvnim  poklonima koje ćemo darivati! Poklon ne mora da bude skupocjen da bi bio najvrijednije što nam je darovano. Može to da bude iskren osmijeh, topla riječ, zagrljaj, ali i najposebnija uspomena koju smo stvorili zajedno sa dragim osobama.

Ove godine možete pokloniti uspomene i da one ostanu trajno kao ukras u slici. Neka sve uspomene koje želite sačuvati od zaborava budu dio novih porodičnih trenutaka.  Time poklanjate dio sebe u trajno vlasništvo voljenim osobama. Zato ove godine birajte personalizirane poklone.

Kugla koja sadrži najdražu uspomenu može ove godine biti dio dekora vašeg bora.

Hint: Prečnik kugle je 11 cm, što znači da fotografija koju izaberete treba da bude centrirana, tj. osobe na slici centrirane, pa i malo udaljene kako bi mogli stati u kuglu.



Kugla je prečnika 10 cm i u njoj se nalazi 8 poruka po vašoj želji. Kugla se može otvoriti (pažljivo) i zatvoriti ponovo, da služi svojoj svrsi i ukrašava bor


Poruka u boci je personalizovana, po vašoj želji, ili ako vam treba pomoć pri izaboru poruke na određenu temu, stojimo na raspolaganju. Dimenzija bočice u koju se pakuje porukica je 8 cm. Bočica može biti ukras za bor ili stajati na polici kao podsjetnik na lijepe riječi u njoj.

U Vrećici sreće se nalazi 10 predmeta, koji imaju simbolično značenje. Izaberete predmete a unutar većice se nalazi i porukica sa objašnjenjem i simbolikom svakog izabranog predmeta. Pokloniti sreću nikad nije bilo lakše.


Za sve informacije, javite nam se na instagram profil Vrećica Sreće

utorak, 10. studenoga 2020.

Mašine za pranje posuđa - evo ko ih je izumio i zašto!?

Nekad treba sebi i olakšati... Zapravo, moram se ispraviti, sebi treba uvijek olakšati - kad god dobijemo priliku za to... Bez obzira šta drugi rekli, olakšaj sebi, nemaš ih stotine na raspolaganju - imaš SAMO JEDNU SEBE!

Budimo zahvalne Josephine Cochrane na savršenom izumu automatske mašine za pranje posuđa. Mašine nam dozvoljavaju da se umjesto stajanja za sudoperom posvetimo drugim stvarima. Da bismo imali više vremena za malo zanimljivije aktivnosti ili predah od posla ili za kaficu sa porodicom i prijateljima - zašto ne bismo kliknuli dugmić na mašini?! :)

Josephine Cochrane (1839 – 1913) izumila je prvu automatsku mašinu za pranje suđa 1886. godine u Shelbyvillu, Illinoisu. Ona je bila izrazito bogata žena koja je pravila jako puno večernjih zabava. Iako je imala sluge koje su prale njeno suđe, htjela je imati mašinu koja će taj posao raditi puno brže i to bez čestog razbijanja. Zato je sama konstruisala mašinu za suđe, prenosi portal enterijer.ba.

Prvo je izmjerila svoje suđe i napravila žičane komore – svaka je bila posebno dizajnirana za tanjire, šoljice i escajg. Komore bi stavila u točak koji bi se ravno ubacio u bakreni bojler. Motor bi pokrenuo točak, dok bi vruća voda sa sapunicom špricala iz bojlera i padala na suđe. Svoj izum otkrila je 1893. godine na Svjetskom sajmu u Čikagu, gdje je osvojila prvu nagradu. 


Njenim prijateljima se svidjela mašina za suđe, tako da je uskoro počela dobijati narudžbe za mašinu od restorana i hotela u Illinoisu. Patentirala je dizajn i počela sa proizvodnjom. Njena kompanija je danas poznata pod nazivom KitchenAid.

Druge kompanije su za potrebe restorana pravile mašine za suđe koje je pokretala para. Radile su tako što se prljavo suđe vrtilo u košari ispod mlazova vrele vode.

Tek 1950-tih mašine za suđe postale su jeftinije i manje, te kao takve su počele privlačiti pažnju javnosti.

(PREUZETO SA ENTERIJER.BA)
Tekst pripremila: Tea Katica


petak, 6. studenoga 2020.

Amra Selimić: Ovaj posao morate voljeti, jer klijenti osjete vašu energiju, strast i emocije!

Masaža za opuštanje jedno je od najuzbudljivijih i najkorisnijih iskustava koje život nudi, i definitvno nije luksuz nego potreba. To je od postanka svijeta jedna od najpoznatijih metoda opuštanja i liječenja. 


Masažom utičemo na žlijezde da smanje lučenje hormona stresa, a u mozgu simuliramo proizvodnju hormona sreće – serotinina. Kako nam u jesensko/zimskom periodu dolazi i sezona gripe, a dokazano je da masaža jača imuni sistem, masaža je posebno poželjna i preporučena. 

Razgovarali smo sa Amrom Selimić, univ. bacc fizioterapije, koja se upustila u svijet manualne terapije iz ljubavi i uspješno već niz godina svojim umijećem pomaže ljudima da se oslobode stresa i žive kvalitetniji život. Objasnila nam je na koji način stres narušava zdravlje i s druge strane kako masaža oslobađa stresa i pozitivno djeluje na cjelokupan organizam. U nastavku pročitajte naš razgovor... 

Amra: Masažom, odnosno manualnom terapijom se bavim nešto manje od 4 godine. Masaža je oduvijek bila moja skrivena strast, još dok sam trenirala rukomet, uvijek mi je bilo zanimljivo to šta fizioterapeuti rade i način na koji svojim vještinama poboljšavaju opće stanje organizma sportiste, samim tim i oporavak nakon povreda. Oduvijek sam voljela masirati onako laički, te često bih  masirala prijatelje. Sve je ozbiljno krenulo kada sam vidjela da će se na Univerzitetu „Džemal Bijedić“ otvoriti novi studijski program, odnosno studij Zdravstvene njege, sa usmjerenjem Fizioterapija. Tog trenutka sam znala da ću ja biti buduća studentica tog studija, sa svojih 28 godina (nikad nije kasno). 

Iste godine kada sam upisala prvu godinu studija otišla sam u Beograd na wellnes akademiju Peđa Filipović – WAPF za manualnog terapeuta, inače najbolja škola za terapeute na ovim prostorima - tako da bih je svima preporučila ko se misli ozbiljno baviti manualnom terapijom. Kod Peđe sam završila tri stepena: osnovni stepen - klasična i antistres masaža, drugi viši stepen - terapeutska masaža i treći stepen šiacu - new energy tretman. Po završetku sva tri stepena dobila sam diplomu manualnog terapeuta-masera koja je priznata i u Evropi. Odmah nakon što sam se vratila iz Beograda krenula sam sa radom, i otvorila mali studio za masažu “Massage therapy by Amra”

Amrin studio masaže

Najbitnija stvar kod ovog posla (naravno pored znanja i vještina) je ljubav, jednostavno ovaj posao morate voljeti jer klijent osjeti vašu energiju, strast i emociju koju ulažete u svoj rad i prenosite na njega i to je ono sto čini razliku kada klijent odluči da kod vas ponovo dođe na tretman. 

Scout Sisters BH: Istraživanja pokazuju da čak 90% bolesti nastaje zbog stresa. A svi znamo da je masaža odličan način oslobađanja od stresa, Amra koje je Vaše stručno mišljenje po ovom pitanju - kako stres djeluje na organizam i tijelo, a kako s druge strane masaža utječe na oslobađanje od stresa? 

Amra: Tako je, stres je okidač za većinu bolesti danjašnjice. Brz tempo života kojim danas većina ljudi živi je u porastu, sa takvim načinom života izgleda da vrijeme leti, a stres postaje svakodnevnica. Stres je danas svuda oko nas, i gotovo da nema čovjeka na planeti koji nije izložen nekom obliku stresa. U najširem smislu, stres se definira kao svaki događaj koji ugrožava homeostazu tijela. Stres uzrokuje porast hormona u našem tijelu. Kada naše tijelo osjeti stres, hipotalamus reagira i stimulira tijelo da proizvodi hormone adrenalin i kortizol. 

Adrenalin povećava brzinu otkucaja srca, povećava krvni pritisak, i proizvodi dodatnu energiju, dok kortizol poznat i kao hormon stresa, također privremeno povećava energiju pokretenjem glukoze u krvotoku. 

Stres, najkraće rečeno, utiče na sve organe, organske sisteme i žlijezde u tijelu: 

· Kardiovaskularni sistem: Stres pridonosi stalnom porastu krvog pritiska i otkucaja srca kao i porastu kardiovaskularnih patologija kao što su angina, koronarne bolesti srca, ishemična kardiopatija... 

· Probavni sistem: Kratki napadaji stresa mogu uzrokovati kratke reakcije probavnog sistema kao što su bol u trbuhu, mučnina ili dijareja, dok su kolitis, gastritis, sindrom iritabilnog crijeva, čir na želucu i dvanaesniku usko povezani sa hroničnim stresom. 

· Endokrini sistem: Stres uzrokuje neravnotežu u hormonima koji pomažu regulisati mnoge tjelesne funkcije. 

  • · Nadbubrežna žlijezda prolazi kroz tri različite faze dok pokušava riješiti stres. U prvoj fazi – nadbubrežna adaptacija – adrenalin povećava proizvodnju kortizola, što rezultira probavnim problemima, nervozom, debljanjem, menstruacijskim problemima i poremećajim sna. U drugoj fazi – nadbubrežna maladaptacija- nadbubrežne žlijezde usporavaju rad, što dovodi do umora, spolnog poremećaja, zadržavanje vode u tijelu i gubitka kose. Treća faza – nadbubrežna iscrpljenost – dovodi do fibromialgije, teškog zatvor, depresije, gubitka pamćenja, bol u zglobovima i napada panike. Poremećaji štitnjače su takođe usko povezani sa stresom. 

· Pokrovni sistem: poremećaji kože kao što su psorijaza, atopijski dermatitisi i neurodermatitis se znatno pogoršavaju kada je tijelo pod stresom, također neki oblici gubitka kose su povezani sa stresom. 

· Limfni i imunološki sistem: Stres pogoršava sva upalna stanja, kao i alergijske, autoimune, kardiovaskularne, zarazne i reumatološke bolesti i usporava oporavak od istih. Također, povećava razvoj virusnih infekcija. 

Mišićni i skeletni sistem: Napetost mišića se povećava kada je tijelo pod stresom, a to može dovesti do hroničnih uzroka napetosti i posturalne nestabilnosti. 

· Lučenje viška kortizola smanjuje mišićnu masu i povećava masne naslage u području abdomena. 

· Živčani sistem: Anksioznost je normalan odgovor tijela na stres, ali ako stres pređe u hronični stres može se razviti niz poremećaja kao što su panični poremećaj, posttraumatski stresni poremeća, poremećaj socijalne anksioznosti, depresija, poremećaj raspoloženja itd. 

· Reproduktivni sistem: Kortizol inhibra oslobađanje luteinizirajućeg hormona koji stimulira otpuštanje ovulacije i spermija i sprečava proizvodnju muških i ženskih spolnih hormona poput testosterona, estrogena i progesterona. Stres utiče na neplodnost, menstrualne poremećaje i seksualne poremećaje. 

· Dišni sistem: Kada organizam doživi jak stres dolazi do kratkoće daha, ubrzanog disanja, a kod nekih osoba čak dolazi i do hiperventilacije. Simptomi astme se pogoršavaju pod povećanom razinom stresa. 

Scout Sisters BH: Ponekad dođemo u situaciju da odbacimo masažu stavljajući sebe na zadnje mjesto, međutim kad bismo masažu gledali kao potrebu, a ne luksuz, vjerujemo da bi mnogi priuštili sebi tretman barem jednom sedmično. Objasnite nam zašto masaža nije luksuz već potreba! 

Amra: Učestalost zdravstvenih i psiholoških problema povezanih sa stresom dostiglo je epidemijske razmjere u svijetu. Ljudi imaju različite načine rješavanja stresa. Za neke ljude redovan trening (teretana, trčanje, kružni treninzi), usklađivanja i konzumiranje uravnotežene prehrane, pomaže im smanjiti stres. Mnogi će naći olakšanje od stresa provođenjem kvalitetnog vremena sa svojim porodicama i prijateljima; dok će drugi provesti više vremena spavajući ili prakticirajući duboka opuštanja i jogu. 
Massage Theraphy by Amra

Svi trebamo naći sebi najbolji način za oslobađanje od stresa. Međutim, definitvno provjerena i učinkovita kura je fizička aktivnosti, zdrav način ishrane i masaža. Tako je masaža postala jedan od načina uklanjanja i smanjenja stresa, koji se iz godine u godinu sve više stavlja u prvi red. 

Korištenje masažne terapije se znatno povećalo u posljednih 10 godina i dalje je u rastućem trendu. Masaža za opuštanje jedno je od najuzbudljivijih i najkorisnijih iskustava koje život nudi, i definitvno nije luksuz nego potreba. 

Pomaže u preokretanju reakcije tijela na stres, umiruje um, liječi i pomaže da zadovolji osnovnu ljudsku potrebu da se osjeti brižan i njegujući način življenja. Masaža je od postanka svijeta jedna od najpoznatijih metoda opuštanja i liječenja. 

Scour Sisters BH: Da bismo bolje vizualizirali dobrobiti i beneficije masaže, opišite nam šta se to događa sa organizmom i tijelom u toku masaže? 

Amra: Uz pomoć masaže opušta se cijelo tijelo, od dišnog sistema do probavnog sustava. Tokom masaže rad srca se usporava za više od 10 otkucaja u minuti, a krvni pritisak je smanjen i do 8 posto. 

Masažom utičemo na žlijezde da smanje lučenje hormona stresa, a u mozgu simuliramo proizvodnju hormona sreće – serotinina. Masaža aktivira parasimpatički živčani sistema, te ga uravnotežuje i pomaže tijelu da se opusti i oporavi nakon stresa. 

Masaža može smanjiti rizik od nastanka depresije, hroničnog stresa, oslobađa od umora, ublažava glavobolju i jača imunitet. Sve počinje s jednim dodirom. Živci počinju reagirati na svaki dodir i pritisak i šalju signale mozgu, odnosno parasimpatičkom živčanom sistemu, čija je svrha da pomogne tijelu da se što bolje nosi sa stresom. Također, masaža je prirodan način da se tijelo bori protiv boli. Pritiskom kože dolazi do aktivacije živaca koji šalju signale mozgu i trenutno blokiraju osjećaj boli. Signali pritiska tijelom putuju brže od signala boli. Zato instinktivno dodirujemo mjesto boli. 

Dejstvom masaže poboljšava se tonus i elastičnost mišića, poboljšava se kontraktilna funkcija, usporava se proces mišićne atrofije odnosno opuštenosti, a već opušteni mišići se obnavljaju. Ona pojačava snagu i sposobnost mišića, te ubrzava uspostavljanje normalnog stanja mišića nakon zamora. 

Scout Sisters BH: Amra, Koje vrste masaže se mogu naći u Vašoj ponudi i koja je najzastupljenija među klijentima? 

Amra: U ponudi imamo:
  • klasičnu relax masažu, 
  • terapeutsku masažu, 
  • sportsku masažu
  • te maderoterapiju (anticelulit) tijela i lica. 
Ne bih mogla izdvojiti niti jednu od njih kao najzastupljeniju jer su sve podjednako zastupljene – naravno to ovisi o trenutnoj potrebi organizma klijenta. 

Scout Sisters BH: Kada je najbolje vrijeme dana za masažu, početak dana ili 'pak pred spavanje? 

Amra: Najbolje vrijeme za masažu je SADA ☺ Šalu na stranu, ne postoji dio dana koji je bolji od drugog dijela dana, kada god se odlučite za masažu je najbolje vrijeme! 

Scout Sisters BH: Razgovarajući o masaži i stresu, dolazi mi misao kako su žene najizloženije stresu i najteže podnose stresne situacije za vrijeme PMS-a, da li masaža može pomoći i pri ublažavanju simptoma PMS-a, samim tim ublažavanja stresa? 

Amra: Masaža se definitivno preporučuje u vrijeme PMS-a. Kako sam već kazala ona utiče na sve organe, organske sisteme i hormone, a sam predmenstrualni sindrom nastaje zbog neravnoteže hormona, odnosno podizanje nivoa estrogena. Dakle, masaža smanjuje simptome PMS-a. Pozitivno utječe na smanjenje tjeskobe, nervoze, promjene raspoloženja, glavobolje i ostalih simptoma koje se javljaju tokom PMS-a. 

Također, zbog poboljšane cirkulacije tokom masaže, smanjuje se nadutost i otok tijela kojem su sklone mnoge žene u tom periodu, to se dešava zbog izbacivanja viška tečnosti iz organizma. Žene koje imaju grčeve u maternici prije i tokom ciklusa mogu ih smanjiti blagim masiranjem određenih tačaka na stomaku i maternici. 

Masaža se ne preporučuje u toku ciklusa, zbog mogućnosti većeg odliva krvi usljed pojačane cirkulacije. 

Scout Sisters BH: Pri pripremi za naš razgovor došli smo do informacije da je masaža dobra i za jačanje imuniteta, čini se kao odličan izbor za hladne dane! Na koji način masaža pomaže i jača naš imunološki sistem? 

Amra: Masažom se poboljšava cirkulacija krvi i limfe, a to se dešava zbog fizičke manipulacije mekim tkivom, i toksinima koji se otpuštaju tokom masaže. Poboljšana cirkulacija povećava isporuku kisika i hranjivih tvari u stanice mišica što dovodi do bržeg uklanjanja otpadnih proizvoda i viška tekućine te se samim time smanjuje oticanje u mekim tkivima. 

Kako nam u jesensko/zimskom periodu dolazi i sezona gripe, a dokazano je da masaža jača imuni sistem, masaža je posebno poželjna i preporučena. 

Masaža ojačava imunitet tako što stimulira izbacivanje tokisna i metaboličkih produkata putem limfe. Također, primjenom masaže se povećava broj bijelih krvnih zrnaca koji su glavni stub odbrane našeg organizma od infekcija, te smanjuje nivo kortizola-hormona stresa i citokina – proteina koji se povezuje sa upalama i alergijskim reakcijama. 

Zaista su mnoge blagodati masaže, mogli bismo još dugo pisati o tome! 

Naša topla preporuka je da svako odvoji mali dio svog vremena da sebi priušti ovo zadovoljstvo koje nije niti malo skupo u odnosu na dobrobiti koje nudi. 

Za više informacija i savjeta o tretmanima i masažnim terapijama budite slobodni stupiti u kontakt sa našom sugovornicom Amrom Selimić, univ. bacc fizioterapije, nećete se pokajati! 

(Tekst pripremila: Tea Katica)

četvrtak, 5. studenoga 2020.

Scoutbrothers: Muškarci i brkovi

PODIZANJE SVIJESTI: Koristeći brkove kao glavni pokretački simbol Movember se fokusira na podizanje svijesti javnosti o tri ključna područja: rak prostate, rak testisa, mentalno zdravlje i prevencija samoubistva.
 

Izviđačka zajednica veliku važnost polaže zdravlju svojih članova. Zato danas, naše izviđače podsjećamo na važnost brige o svom zdravlju. Pridružujemo se Movember pokretu!

Movember je godišnji događaj koji uključuje uzgoj brkova tokom mjeseca novembra radi podizanja svijesti o zdravstvenim problemima muškaraca, poput raka prostate, raka testisa i samoubistva muškaraca. Potičući muškarce (koji se nazivaju i "Mo Bros") da se uključe, Movember želi povećati rano otkrivanje raka, dijagnozu i efikasne tretmane i na kraju glavni je cilj smanjiti broj smrtnih slučajeva koji se mogu spriječiti.

Pored godišnjih pregleda, Fondacija Movember ohrabruje muškarce da budu svjesni porodične historije raka i da usvoje zdraviji način života.

Osnivač svjetskog izviđačkog pokreta Rober Baden Powell veći dio svog života nosio je čupave brkove. Možda će vam trebati više od mjeseca novembra da postignete guste brkove poput Baden-Powellovih, ali ovaj mjesec možete probati i time svakako sebe i svoju okolinu podsjetiti na važnost očuvanja muškog zdravlja.


Tekst pripremila: Amila Masleša

 

subota, 31. listopada 2020.

U 15 najboljih u Regiji uvrštena i basna: "Kako je mala izviđačka družina pronašla sreću”

We are happy to announce.... 

Prošlog mjeseca smo nas dvije, autorke i administratorice ovog bloga, Amila i Tea (pod pseudonimom Scout Sisters BH) poslale autorski rad, basnu za djecu, na regionalni konkurs... i dobilile smo obavještenje da je naš rad jedan od 15 izabranih, najboljih u Regiji! Naša basna imena "Kako je mala izviđačka družina pronašla sreću” je jedna od 15 najboljih!

  • Zajednička pozitivna vibra! 

Mi još od srednje škole imamo tu neku finu zajedničku, jaku i pozitivnu vibru kad radimo nešto zajedno, tada to radimo iz čiste ljubavi i nije nam prvi put da zajedno budemo nagrađene za autorske radove, ali mnogo je lijepo i u 30-im doživjeti to ponovo, oživjeti duh srednjoškolskih i fakultetskih dana, seminara, radionica, konferencija ... u kojima smo učestvovale do 25-e godine, a poslije naša dob nije odgovarala uslovima apliciranja 

  • Da se vratimo na trenutno književno stvaralaštvo!

Među 368 priča pristiglih iz 110 gradova i opština Bosne i Hercegovine, Srbije i Crne Gore na Javni regionalni konkurs izabrano je 15 najboljih bajki i basni za djecu na temu kulturnih raznolikosti, među njima je izabrana i basna "Kako je mala izviđačka družina pronašla sreću”, autorki Tee Katice i Amile Masleše / Scout Sisters BH iz Mostara (Bosna i Hercegovina).

Ponosne smo na naš rad koji je prepoznat i nagrađen, a naručito smo ponosne zbog toga što će naša priča biti dio ilustrovane knjige najljepših bajki i basni na temu kulturnih raznolikosti, ali i audio-knjige uz prilagođenu verziju za djecu sa poteškoćama u razvoju! 

Čitamo je uskoro!

Konkurs je bio dio aktivnosti projekta "Obrazovanje kroz igru" a koji implementira Navid teatar iz Banjaluke sa svojim partnerima. Više o projektu, aktivnostim pronađite klikom na  link.



Tekst napisala: Tea Katica


srijeda, 21. listopada 2020.

SAMUEL MORZE – Smrt voljene supruge kao motivacija za izum telegrafa i Morezeove azbuke!

Smuel je prošao kroz veoma težak period života koji ga je potakao da izumi telegraf i ubrza komunikaciju. Smrt njegove žene mu je bila inspiracija i motivacija za izum telegrafa i Morezove azbuke. 


Vjerujemo da ste čuli za izviđačku disciplinu zvanu „Morze“, tj. prijenos poruke pomoću Morzeove azbuke baterijom, tj.pomoću svjetla. Ali da li ste se ikada zapitali kako je uopće došlo do ovog izuma koji će promijeniti i unaprijediti način komunikacije na globalnoj razini?! 


Napominjemo da su ljudi, prije izuma telegrafa i ostalih načina komunikacije, komunicirali isključivo putem pisama, kojem je trebalo mnogo vremena da stigne od pošiljaoca do primaoca, što bi s vremena na vrijeme rezultiralo time da poslana poruka/informacija zastari i ne bude prenešena pravovremeno. 

SAMUEL MORZE (1791-1872) je prije svega bio izvrstan slikar, nakon završetka studija matematike i filozofije na Yalle Univerzitetu on odlazi studirati slikarstvo u Englesku. Bio je veoma cijenjen slikar te je radio portrete uvažnih političkih i javnih ličnosti tog vremena. 

Kako piše National Geographic, Samuel je prošao kroz veoma težak period života, koji ga je potakao da izumi telegraf i ubrza komunikaciju. Smrt njegove žene mu je bila inspiracija i razlog za izum telegrafa i Morezove azbuke. 
  • Smrt voljene supruge kao inspiracija i motivacija za izum telegrafa i Morezeove azbuke 
Naime, kako bi izdržavao porodicu i zaradio hiljadu dolara Morze je otputovao u Washington da naslika portret markiza de Lafajeta. Tokom boravka u Washingtonu Morze je razmjenjivao ljubavne pisma sa svojom voljenom suprugom Lukrecijom koja je u tom periodu bila trudna i čekala njihovo treće dijete. 

U pismima mu je pisala kako je ponosna na njega, da ga mnogo voli i da im nedostaje te da jedva čeka da ponovo cijela porodica bude na okupu. Morzeov odgovor je također bio pun ljubavi i čežnje, ali nažalost njegova žena nije stigla da pročita njegove tople riječi jer je u međuvremenu preminula uslijed srčanih smetnji tokom poroda. Tako da je Morze umjesto odgovora svoje voljene supruge dobio odgovor od svog oca koji mu je sopštio tužnu vijest, pismo je stiglo nakon što je sahrana uveliko bila obavljena. 

Morze je bio očajan i razočaran, svjestan da uslijed spore komunikacije nije mogao da bude pored svoje žene u njenim poslijednjim trenucima niti da stigne na njenu sahranu

Samuel Morze
  • Putovanje Evropom - ključni momenat za razvoj novog izuma
Sedam godina kasnije, Morze se ponovo našao na putu, ali je ovog puta išao brodom u Evropu. Na putovanju se sreo sa doktorom Čarslom Džeksonom, s kojim je razgovarao o elektromagnetizmu, što je predstavljalo prekretnicu u razvoju njegovog izuma. 

Okupiran idejom kako informacije treba da putuju brže, počeo je da razvija i mijenja već postojeću telegrafsku šifru tako što je razvio kod za svako slovo. Vratio se u Vašington 1838. godine u nadi da će ubijediti kongres da mu odobre sredstva za električni telegraf, ali nije uspio u tome. 

Na sreću, iste godine Morze je naučnom timu na Institutu Frenklin u Filadelfiji demonstrirao kako radi njegov telegraf, pa je ubrzo dobio 30 000 dolara za izgradnju telegrafske linije. 
  • Prva telegrafska poruka (1844) i Morezov kod 
Prvu telegrafsku poruku je Morze poslao 1844. godine iz Vašingtona u Baltimor, a ona je glasila: „Šta je Bog radio“ (Biblija, Knjiga brojeva 23:23). 

Ubrzo su ljudi počeli da šalju razne poruke putem telegrafa čime se način komunikacije i poslovanja izmenio zauvijek postavši mnogo brži, piše National Geographics. 

Morzeova azbuka je sistem znakova koji predstavlja slova, brojeve i znake interpunkcije, a iskazuje se tačkama, crtama (odnosno kraćim i dužim crtama) i praznim slovnim mjestima. Na daljinu se prenosi električnim impulsom različitih dužina ili analognim mehaničkim ili vizuelnim signalima, poput svjetla. 


Morzeov kod su ubrzo počeli primjenjivati moreplovci na terenu, ali i vojska u vojne svrhe što je bila pretača za razvoj vojne telegrafije. 

Morezeova azbuka se sastoji od posebnih znakovnih obilježja (obično strujnih impulsa) kraćih i dugih crtica, i rastavnih, pretežno bestrujnih impulsa, koji služe kao razmak između znakova, riječi i rečenica. 

Koristi se za prijem na sluh ili elektromagnet s pisačem, koji ove crtice ispisuje na traku. Također se primijenjivao uz pomoć svjetlosnih efekata koji su prenosili kraće i duže crtice na taj način ispisivali poruke i slali svjetlosne signale. 


Tekst pripremila: Tea Katica


subota, 3. listopada 2020.

ČVOROLOGIJA – cijenjena vještina koja ima svoju historiju

Životne aktivnosti vezane za užad i čvorove kreću od gradnje skloništa pa sve do gradnje mostova i brodova. Naši drevni preci su koristili čvorove za izgradnju skloništa, za lukove i strijele, te za postavljanje zamki, dok bi se za kreativne i dekoracijske svrhe koristili ukrasni čvorovi poput pletenica, upleta i sličnog.


Užad i čvorovi – pogled u prošlost

 

Drevni Egipćani su vjerovatno prva civilizacija koja je proizvodila uže na industrijskoj količini jer su bile potrebne enormne količine za vuču velikih kamenja za izgradnju piramida i drugih građevina. 


Praktičnost i višestruku upotrebu užadi i čvorova su prepoznali ribari i moreplovci koji ih od davnina koriste za sve i svašta u svom poslu. Vođeni višestrukom namjenom konopca, svako ko bi se našao u prirodi, na otvorenom ili je uključen u aktivnosti na otvorenom shvata važnost užadi i čvorova – bilo da se radi o kampovanju, planinarenju, jedrenju ili preživljavanju u prirodi. Procijenjuje se da je oko 90% svih poznatih čvorova djelo moreplovaca, a samo 10% rezultat ostalih raznovrsnih zanimanja – ribiča i strijelaca, mesara, stolara, alpinista, hirurga i lučkih radnika. Tu su i krvnici koji su osmislili omču za vješanje.

 

Slobodno možemo reći da aktivnosti vezane za užad i čvorove kreću od gradnje skloništa pa sve do gradnje mostova i brodova. Naši drevni preci su koristili čvorove za izgradnju skloništa, za lukove i strijele, te za postavljanje zamki, dok bi se za kreativne i rdekoracijske svrhe koristili ukrasni čvorovi poput pletenica, upleta i sličnog.

 

Čvorovi kao matematički i narativni sistem zapisivanja podataka


 

Pojedine drevne civilizacije su koristile sofisticirane kodove i sisteme u kojima su čvorovi koristili kao simboli za označavanje brojeva, te je broj simboliziran vezivanjem jednostavnih čvorova u nizu. Ovaj „jezik“ od simbola čvorova je poznat kao KHIPU. Kulture koje su koristile ovu tehniku su Zuni iz Novog Meksika te se mogu pronaći i dokazi o korištenju i kod peruanskih Inka. Više informacija o tajanstvenom čvorološkom kodu možete pročitati u tekstu: KHIPU - misteriozni način komunikacije koji ni danas nije u potpunosti razotkriven!

 

Prva knjiga o čvorologiji 

 

Prva knjiga o čvorologiji je objavljena 1944. godine  u Americi, a napisao ju je Clifford W.Ashley pod nazivom „The Ashley Book of Knots“. Knjiga je poslastica za sve ljubitelje čvorologije, u njoj je opisano više od 3 800 čvorova uz više od 7000 crteža/ilustracija. Ashley (1881-1947) je bio jedan od vodećih stručnjaka svog doba za čvorove i vezivanje čvorova.




Tehnika vezivanja čvorova / podjela i namjena

 

Kada dovedemo u pitanje namjenu čvorova i njihovu primjenu u stvarnom životu treba obratiti pažnju na vrstu/materijal od kojeg je uže napravljeno, te imati na umu da čvor kada se napravi mora imati način na koji će se lagano razvezati, u suprotnom nije praktičan i neupotrebljiv je u praksi. Čvorovi moraju biti sigurni, uže snažno, a razvezivanje jednostavno!

 

Na primjer, jačina i sigurnost čvorova je važna planinarima i alpinistima koji najčešće koriste masivnije čvorove koji mogu izdržati naprezanja, i koji će ojačati konopac što će im pružiti stabilnost pri penjanju ili prijenosu opreme, tereta sa sobom.

 

Čvorove dijelimo na:

 osnovne (osmica, dvostruka osmica, bulin, dvostruki zavezni ...) ;

 pomoćne (vrzin, ambulantini, osiguravajući i sl.).

 

Prema namjeni ih dijelimo na:

- čvorove za osiguravanje užadi

- čvorove za spajanje užadi

 

5 osnovnih uvjeta koje čvorovi moraju ispunjavati da bi se našli u primjeni:

  • sigurnost (čvor se pod opterećenjem ne smije razvezati)
  • nosivost (čvor je ''najslabija karika u lancu''- smanjuje nosivost i do 40 % i zato treba težiti da se uvijek odabere onaj čvor koji najmanje oslabljuje uže)
  • svrsishodnost (svaki čvor ima svoju namjenu i prednosti u određenim situacijama pa ih valja primjereno tome i koristiti)
  • jednostavnost izrade (podrazumijeva lakoću izrade i kontrole)
  • razvezljivost (čvor se pod opterećenjem zateže - treba birati čvorove koje ćemo nakon upotrebe lako razvezati)

Primjena tokom boravka u prirodi


Boravak u prirodi na bivacima, izletima ili logorovanjima često vas može doveti u situaciju da morate čvrsto spojiti dva drveta, nastaviti dva užeta ili skratiti predugačko bez kidanja. U tome pomaže upravo vještina o kojoj danas govorimo, čvorologija. Pri izradi objekata i patenata umjesto eksera da spoji dva drveta se koristi uže, uže treba biti kvalitetno i mora dati čvrste i sigurne spojeve kako ne bi došlo do obrušavanja objekta.


Zaustavni čvorovi se koriste za sprječavanje klizanja kraja užeta kroz neki otvor ili rupu. Najčešće se vežu kao posljednji čvor na kraju užeta, najjednostavniji primjer osiguravanje kraja konca kako se ne bi provukao kroz ušicu igle. Nadalje, izrada improviziranih mornarskih ljestvi nizanjem zaustavnih čvorova koji osiguravaju daljnje pomicanje prečki. Koristimo ih na logorovanju prilikom podizanja šatora i izrade zaklona.

 

Da bi čvorolog mogao čvorove pravilno i sigurno primijenjivati, on mora:

  • Da čvorove redovito vježba, jer ih inače lako zaboravi;
  • Da ih u svakoj situaciji za izvesti i lijevom i desnom rukom, brzo i sigurno, a isto tako i razmrsiti. Kako bez rukavica, tako i s njima;
  • Da u svakoj situaciji zna procijeniti koji se čvor mora upotrijebiti;
  • Da pramenove čvora izradi tako da idu paralelno, a kod nekih čvorova koji se rade na kraju užeta da jednom kraju užeta osigura ispust od deset debljina užeta;
  • Da u izradi čvorova ne bude površan, jer o njemu često ovisi život penjača;
  • Da čvorove koje izvodi manje iskusan partner bez uvrede provjerava.


Primjeri pojedinih čvorova koji se najčešće mogu pronaći na izviđačkim takmičenjima za djecu

Policijski/detektivski/lisice


Ako želimo vezati nekome ruke, ili povezati dvije oblice debljim užetom.

Ambulantni

Koristi se za povezivanje dva kanapa iste širine.  Nikada ne sme da se koristi za penjanje ili za  kritične tovare jer može da se razloži u dva polu  čvora i da sklizne. Može da se jako stegne i teško  odveže. Često se pogrešno vezuje kao bablji čvor. Koristi se u nautici, u prvoj pomoći i u mnogim drugim slučajevima.

Ribarski čvor

Služi da prilikom nekog posla skratimo uže za onoliko koliko nam je potrebno, a da ga ne režemo; razvezuje se istog trena kad potegnemo za srednji dio skraćene špage

Zastavni / mrtvi čvor
Ima mnoge namjene, ali po pravilu, čvor služi za povezivanje zastave sa konopcem na jarbolu.  Ukoliko zastava zapne na vrhu jarbola, jači trzaj će  biti dovoljan da se čvor razveže i da zastava padne.  Koristi se i kao deo drugih čvorova kada se želi lako odvezati čvor. Zateže se pod teretom, a lako se  odvezuje povlačenjem slobodnog kraja.

Dupla osmica

Koristi se za povezivanje dva kanapa koji se ne razlikuju puno u širini. Veoma se lako vezuje i nije ga teško kasnije razvezati, ali ima manu da je veći čvor, što znači da lakše može da zapne. Kao meru sigurnosti, dobro je ostaviti malo duže krajeve. Konopci moraju biti paralelni!


Tekst pripremila: Tea Katica


KHIPU - misteriozni način komunikacije koji ni danas nije u potpunosti razotkriven!

Čvorovi i čvorologija koju danas učimo u izviđačima seže daleko u prošlost i čine važan dio historije i razvoja čovječanstva. Svi mi koji poznajemo čvorologiju, zahvaljujući izviđačima, trebamo biti ponosni na sebe, jer ako zavirimo u prošlost naći ćemo brojna istraživanja i zanimljivosti vezane upravo za ovu, danas izviđačku, vještinu.

Čvorovi su se se koristili u mnoge svrhe, a u nekim drevnim civilizacijama bili su način za memorisanje podataka, sistem napravljen od čvorova koji ni dan danas nije odgonetnut!

Sada ćemo pisati malo više upravo o tome ... 

KHIPU (španski: quipu) je sistem bilježenja podataka koji se koristio u Južnoj Americi prije kontakta sa Evropom. Na kečuanskom jeziku  khipu  znači čvor. 

KHIPU se sastoji od više užadi (vune ljame ili alpake, odnosno pamuka) na kojima su podaci bili zabilježeni čvorovima. Najstariji arheološki nalazi khipua dolaze do 3 hiljade godina prije nove ere i to ga čini jednim od najstarijih sistema za bilježenje podataka. Koristili su se u carstvu Inka do 1570ih godina. 


INKE I MISTERIOZNI KHIPU

Carstvo Inka (1400.-1532. N. E.) - jedna je od rijetkih drevnih civilizacija koja nam govori u više dimenzija. Umjesto riječi ili piktograma, Inke su koristile khipu - uređaje s čvorovima - za komunikaciju izvanredno složenih matematičkih i narativnih informacija. Ali, nakon više vijekova proučavanja, i dalje nismo u mogućnosti u potpunosti razbiti šifru khipusa. Izazov nije u nedostatku artefakata - danas nam je poznato preko 1.000 kipua - već u njihovoj raznolikosti i složenosti. Istraživači se suočavaju sa desetinama hiljada čvorova koje su vezali različiti ljudi, u različite svrhe i u različitim regijama carstva.

Koristeći lokalno dostupne materijale kao što su vuna od ljame i pamuk, khipukamayuqs (izrađivač čvorova) kodirao je administrativne podatke poput popisnih podataka i raspodjele poreza u uvijenim žicama ovih drevnih proračunskih tablica.


Birokrati iz Carstva Inka koristili su te podatke kako bi pratili najveće carstvo u predkolumbijskoj Americi. Otprilike jedan vijek znamo da računovodstveni khipus slijedi šemu od 10 čvorova (zamislite abakus napravljen od niti). Međutim, ti kvantitativni khipus čine samo oko dvije trećine danas preostalih uzoraka. Preostala trećina tih uređaja - takozvani narativni khipus - čini se da sadrži kodirane nenumeričke, narativne informacije, uključujući imena, priče, pa čak i drevne filozofije. Za one koji vole zagonetke, narativni su khipus božji dar, piše portal Sroll.in.


KHIPU DANAS - dio nacionalnog blaga i tajanstvena turtistička ponuda


U nekim selima Perua khipu se koristi i danas u ritualne svrhe, održavajući svoju tradiciju. Tehnika KHIPU u turističkim ponudama i inostranim medijima često je nazvana i kao KNOTTY TAIL (bajka o čvorovima) ili TALKING KNOTS (čvorovi koji pričaju). Upotreba čvorova postoji i danas u malom peruanskom gradiću koji gaji tradiciju i kulturu civilizacije Inka. Grad San Andreas de Tupicocsha nositeljima gradskih družnosti svečano uručuje obojeni motiv čvora kao medalju. Ovo je jedino mjesto u Peruu gdje KHIPU (čvor) ima službenu ulogu, u ceremonijama. Vlada Perua je ovaj svečani ritual proglasila dijelom kulturne baštine zemlje. Misteriozni čvorovi su danas velika turistička atrakcija u Peruu.


Primjerci khipu-a su izloženi u mnogim svjetskim muzejima i čine vrijedne eksponate: Princenton University Museum, American Museum of Natuarl History u New York-u, Muzej Radicati u Peruu, te drugi muzeji u Chileu, Berlinu,  Švedskoj, Francuskoj i mnogim drugima širom svijeta. 

Slike eksponata u nastavku su preuzeti sa www.khipukamayuq.fas.harvard.edu







Tekst pripremila: Tea Katica


utorak, 29. rujna 2020.

Lekcije iz prirode – Jesen nas uči kako otpustiti!

Jesen je godišnje doba koje nas uči lekciju otpuštanja. Na isti način na koji drveće otpušta svoje predivne listove, i za nas je veoma važno da bez oklijevanja stvari i odnose čije je vrijeme prošlo, otpustimo. Tako ćemo napraviti mjesta za nove i krenuti dalje. 

Drveća otpuštaju lišće, a na tlu ispod drveta se stvara humus koje će iduće godine omogućiti pojavu novog lišća. Napravimo mjesta novim idejama tako što ćemo otpustiti one koje nas više ne čine sretnima!

  • Dolazak jeseni - transformacija pred nama!

Sa dolaskom jeseni priroda nam nudi drugi spektar boja, događaju se evidentne promjene iz zelene boje u crvenu, žutu, narančastu, ljubičastu ili smeđu. Za zelenilo u biljkama odgovoran je klorofil, kojeg stabilnim drži sunčeva svjetlost - kada nje nestane u jesen, kod svih, osim kod zimzelenih biljaka, ostaju žuti i crveni listovi, a što je u biljci više šećera, listovi će biti tamniji, crveniji.

  • Kuhinja u boji jeseni

Obzirom da su čovjek i priroda iznimno povezani, trebamo slušati instinkte i osluškivati prirodu i ono što nam servira. Da bi lanac prirode funkcionisao i da bismo se mi dobro osjećali, važno je da se ponašamo u skladu sa godišnjim dobima, počevši od odjeće, obuće do načina prehrane i aktivnosti. Naime, svako godišnje doba donese određene plodove koji su protrebni našem organizmu, stoga, ove jeseni nemojte preskakati ukusne kestene, ljekovite dunje, gljive, slatki krompir, jabuke, kruške, šipak... Preporučuje se da se više konzumira glavičasto i korjenasto povrće kao sto su repe, rotkve, luk, bundeve, kelj, kupus, pastrnjak, korijen peršina, korijen čička, đumbir, karfiol, hren, česnjak, komorač... Jednostavno pratimo boje jeseni, neka namirnice u nijansama jeseni preplave našu kuhinju!

  • Uravnotežimo hormone sreće

Dani postaju kraći, sunca ima sve manje - što je jedan od razloga pada raspoloženja i energije. Nedostatak sunčeve svjetlosti dovodi do pada nivoa serotonina, a povećanja hormona melatonina koji ima tendeciju da izazove pospanost i pad raspoloženja. Da biste se izborili sa dnevnom pospanošću idite rano u krevet, a ustanite što ranije, šetajte po dnevnoj svjetlošću, dišite punim plućima i trenirajte – sve to popravlja raspoloženje. Također, ne zaboravite smiriti misli i pozitivnu energiju nadoknaditi meditacijom i masažama. Okružite se ljudima koji vas nasmijavaju, i mnogo se smijite :)

  • Kineska tradicija i simbolika jeseni na emocionalnom i mentalnom nivou
U kineskoj medicini jesen se predstavlja kao doba metala, to jeste povezuje se sa simbolikom elementa metala. Kineska tradicija nas potiče da iskoristimo sezonu za rad na sebi. 

Na emocionalnom planu element metala povezan je s tugom i dugi jesenji, sivi dani kao da potiču taj osjećaj žaljenja, nostalgije, bola zbog rastanka s ljetom. Tuga je zdrav osjećaj kojeg si u modernom društvu često i ne dopuštamo osjetiti – zato jer nije prikladno, jer smo krivog spola ili nemamo vremena. Ako imaš neodrađene osjećaje tuge, ovo je dobar trenutak da im se posvetiš, odtuguješ svoje i nastaviš sa životom, jer dok tugu ne procesuiramo i ne otpustimo, zateći ćemo se da stojimo na mjestu, zapeli u prošlosti. 

Emotivno možemo biti jako tvrdoglavi jer je metal kao materija u prirodi kruta i teško propusna tvar pa tako i mi teško primamo savjete ili kritike, zaglavimo se u neželjenim okvirima (ljubavne veze koje nas guše, posao koji ne želimo raditi, prevelika očekivanja od sebe i drugih…), teško opraštamo, a ako tugujemo onda ta tuga traje, traje i traje… 

Međutim, ugledajmo se na prirodu! Kao što jesen ogoljuje stabla, tako nam samoća jeseni omogućava da se jasnije zagledamo u sebe i napravimo mentalno čišćenje. Na mentalnom planu element metala prožima jasnoća. Pomisli na odsjaj oštrice mača ili bistro jesenje jutro - kada se magla raziđe, hladnoća štipa obraze, a pogled kroz ogoljela stabla seže u daljine. Kontrasti su oštriji i sve ljepote, ali i mane vidljivije, su jasnije. Ovo je idealno vrijeme za raščišćavanje zbrke u glavi, analiziranje protekle godine i stvaranje planova za budućnost. Za razdvajanje bitnog od nebitnog i otpuštanja nevažnih/neistinitih/nepotrebnih stvari/ljudi/ideja kako bi napravili mjesta za nove, koje će naš život obogatiti. 

Vrijeme je da se i raspremi ormar, trebamo se riješiti odjeće koje nam nije koristila, vjerujte ako nije koristila do sada - neće ni od sada - jednostavno OTPUSTITE! Krenite od ormara, vježbajte otpuštanje, pa ćete s vremenom vidjeti kako ste se dobro osjećali i polagano ćete doći i do zastarijelih odnosa, kojima je vrijeme da budu otpušteni. Svidjet će vam se osjećaj olakšanja i rasterećenja. 

  • Vrijeme je za ljubav!

Jesensko zahlađenje pravi je trenutak da poradite na komunikaciji s dragim osobama – duge šetnje i razgovori uz šoljicu toplog čaja idealni su za to. Iskoristite ovo vrijeme da raščistite stare sukobe i neriješena pitanja koja vas dugo muče. Riješite sve što vas je mučilo da biste mogli uživati u toplim zagrljajima, ljubavi i romantici. Priuštite sebi masažu toplim uljima, njegujte nježne osjećaje - ljekoviti su za um, duh i sveopće zdravlje. Volite sebe, volite ljude oko sebe ❤

P.S. U jesen je nivo testosterona i kod žena i kod muškaraca na najvišoj razini, pokazale su brojne studije. Rezultat je taj da je seksualni nagon i kod žena i kod muškaraca viši nego u ostalim godišnjim dobima. Iskoristite šta vam priroda servira! 𝨿

Stoga, poslušajmo jesen!

Riješite što vas muči, odtugujte svoje, očistite ormar od starih stvari i prepustite se toplini doma, nježnim zagrljajima i dnevnim šetnjama sa dragim prijateljima!

Tekst pripremila: Tea Katica